Oda Kumandası (Termostat) Nedir ?

Oda Kumandası (Termostat) Nedir ?

Oda kumandası, mekanın sıcaklığını kullanıcının ayarladığı derecede sabit tutmak için ısıtma cihazını (örneğin
kombi) mekanın ihtiyacı kadar optimum sürede çalıştıran, bu sayede konforun yanı sıra hem gaz hem de elektrik tasarrufu sağlayan bir cihazdır.

Oda kumandası kullanılmayan kombilerde, ısıtılacak mekanda ortam sıcaklığını ölçebilecek bir cihaz olmadığı için, sistem ısıtma cihazının üzerindeki ayar düğmesiyle seçilen 1-2-3 vb. kademelere göre, tesisat gidiş-dönüş suyu sıcaklığını referans alarak çalışır.Oda Kumandası

Isıtılacak mekandaki soğuma, ancak tesisat suyunun soğumasıyla anlaşılabildiği için pompa, ısıtma devresi açık olduğu sürece çalışmaya ve dolayısıyla elektrik tüketmeye devam eder. Bu çalışma şekli mekan sıcaklığının oda kumandasında olduğu gibi hassas kontrol edilmesine izin vermediği için istenilen sıcaklıkla ayarlanan değer arasında küçük sapmalar olabilir. Bu da cihazların gereğinden fazla çalışarak daha çabuk yıpranmasına,yakıt sarfiyatının ve elektrik tüketiminin artmasına sebep olur.

Evinizin ısını ayarlarken göz önünde bulundurulması gereken önemli bir nokta da dış kaynaklı (güneş ışığı vb.) ısı kazanımlarıdır.

Özellikle bahar aylarında güneş ışığının mekanı ısıtması sonucu ciddi miktarda ısı kazanımı olur. Oda kumandası olan mekanlarda bu sıcaklık artışı anında tespit edilerek ısıtma cihazının durdurulup ortamın gereğinden fazla ısınması önlenir. Bu şekilde tasarruf ve konfor sağlanır.

Reklamlar